Hagymásiék kadarkája

A múlt esztendő májusában, a Kadarka Kör 2009/2010. évi szezonját záró vacsorának volt vendége Hagymási József egri pincészete, legfőképpen persze maga Hagymási József és kadarkái, kadarka-cuvée-i. (Marhalábszár volt a vacsora, kadarkás, paprikás, gombás szaftban, káposztás blinivel – Bíró Gyulának, a Firkász séfjének avatott előadásában).

Megkóstólhattuk Hagymásiék 2009. évi Egri Kadarka Rozéját, 2008. évi, akkor még palackozásra váró Egri Kadarkáját, a 2005. évi Egri Kadarkát – ez a bor abban az esztendőben a Nemzetközi Kadarka-versenyen Nagy Aranyérmet kapott –, továbbá az Egri Bikavér superiort (a cuvée 18 százalék Kadarkától lett remek), végül pedig az Egri Bormestert, amelynek összetevői között 12 százalékkal képviselteti magát a mi borunk.

Látnivaló, alapos okunk volt rá, hogy most, amikor Kadarkáink Kertjének, a Jókai-kerti szőlőtelepítésnek szervezéséhez hozzáfogtunk, ettől a pincészettől kérjünk kadarkát a műsor fontos részét képező szüreti mulatság alapanyagául. A mázsányi szőlővel együtt fotókat is kaptunk Hagymási kadarkás dűlőiről. Más képeken jól látni, hogy bár szokatlan védőeljárások után, de mégis ép fürtök és bogyók kerültek Lucza Tibor hagyományos háti faputtonyából a szintén hagyományos káciba, hogy itt kellő nyomatékkal kitapossák őket.

A káci tartalma ebben a megdolgozott állapotában került át még péntek este a budafoki Soós Borászati Szakiskola feldolgozó műhelyébe, hogy ott Németh Iván felügyelete mellett borrá érjen.

Persze nem a kereskedelmi forgalomnak ajánljuk fel a Fehér György főigazgató úr ötvenliteres hordójában sorsára – kóstolásra – váró Jókai Kastélyost. Magunk isszuk majd meg tavasszal, a budapesti közönséggel együtt, amikor folytatjuk Kadarkáink Kertjének betelepítését a Svábhegyen.

Képünkön: Egy sor kadarkaszőlő Egerben, a Hagymási Pincészet tábláján